WYDARZENIA

NIEDZIELA PALMOWA 2024

Niedziela Palmowa w 2024 roku przypadła 24 marca. Tego dnia my katolicy idziemy do kościoła, by zgodnie z tradycją święcić palmy. Niedziela Palmowa została ustanowiona na pamiątkę uroczystego wjazdu Jezusa do Jerozolimy, kiedy to mieszkańcy miasta witali Go, machając gałązkami palmowymi. Niedzielą Palmową rozpoczynamy okres duchowego przygotowania do Wielkanocy.

„Wierzono, że palma poświęcona w Niedzielę Palmową chroni przed nieszczęściami i dlatego przechowywano ją przez cały rok. Poświęcona palma musiała zająć godne miejsce, więc przechowywano ją za obrazami świętych. Gałązki święconej palmy lub małe krzyżyki z niej sporządzane umieszczano na ścianach domów i budynkach gospodarskich; przybijano je nad drzwiami domów. Miały chronić od czarów i chorób, ale też strzec przed pożarem, odpędzać burze i pioruny. Krzyżyki umieszczano również na polach, aby chroniły zboże od gradów i klęski i sprowadzały dobre urodzaje. Palmy przechowywano aż do następnej Wielkanocy. Starą palmę palono lub zakopywano w ziemi, można ją też było zanieść do kościoła. Według tradycji popiół, którym w Środę Popielcową posypuje się głowy wiernych, otrzymuje się ze spalenia palm wielkanocnych pobłogosławionych w Niedzielę Palmową poprzedniego roku.”  (źródło: Internet)

Niedziela Palmowa rozpoczyna odliczanie ostatnich 7 dni Wielkiego Postu, który jest oczekiwaniem na Wielkanoc. To jednocześnie pierwszy dzień Wielkiego Tygodnia.

W naszej parafii był to również dzień pomocy dla Hospicjum we Włodawie. Można było wspomóc hospicjum finansowo w zamian każdy otrzymał palmę bądź inną rzecz związaną ze świętami prezentowaną przez wolontariuszki.