WYDARZENIA

Z VENAGRANDE DO MOTWICY

Wszystko zaczęło się od pobytu w Motwicy ks. Adama Barańskiego, który na co dzień pracuje we Włoszech, a wtedy właśnie w parafii Wniebowzięcia N.M.P. w Venagrande.

Miejscowość ta, leży na przedmieściach średniowiecznego miasteczka Ascoli Piceno, które rozciąga się na gliniastych i stromych zboczach z oliwkowymi sadami, winnicami i polami uprawnymi. Ascoli Piceno nazywane jest „miastem100 wież” zbudowanych z miejscowego kamienia - travertino. 

Ks. Adam jest bardzo dobrym znajomym, można powiedzieć przyjacielem, naszego proboszcza ks. Marka Kujdy. Odwiedził naszą parafię, aby podzielić się pięknym doświadczeniem pracy w słonecznej Italii, przybliżyć nam bogactwo tamtejszego Kościoła i religijność Włochów, podczas uroczystości odpustowych w 2016 r. Jak się okazało, ta wizyta była bardzo owocna.

Kiedy nasz gość dowiedział się, że parafia w Motwicy jest pod wezwaniem Narodzenia N.M.P., obiecał ofiarować figurkę  Matki Bożej i… słowa dotrzymał!

Podczas tegorocznego odpustu 8 września 2020 r. po raz pierwszy, woskowa figurka przedstawiająca maleńką Maryję zaraz po narodzeniu, brała udział w procesji eucharystycznej dookoła świątyni. Niesiona była w asyście dziewczynek ze scholi w wykonanym specjalnie na tę okazję feretronie. Dzieciątko Maryja otrzymało też nową szatkę. Jesteśmy z tego powodu szczególnie dumni, gdyż jest to wizerunek unikatowy i rzadko spotykany poza Włochami. Szczególnymi walorami podarowanej nam figurki są mechanizm poruszający głową i oczami oraz oryginalna specjalnie dedykowana jej pozytywka.

BARDZO DZIĘKUJEMY ZA OTRZYMANY DAR - ZARÓWNO TEN MATERIALNY, JAK I DUCHOWY. FIGURKA MATKI BOŻEJ - DZIECIĄTKA BĘDZIE NIEWATPLIWIE UŚWIETNIAĆ NASZE PARAFIALNE UROCZYSTOŚCI I POZWOLI NA JESZCZE PEŁNIEJSZE ZAANGAŻOWANIE W NIE NAJMŁODSZYCH. JEST RÓWNIEŻ PIERWSZYM OD WIELU LAT NAWIĄZANIEM DO TYTUŁU NASZEGO KOŚCIOŁA. PRAGNIEMY ZA JEJ PRZYCZYNĄ JESZCZE BARDZIEJ POGŁĘBIĆ KULT MATKI BOŻEJ W NASZEJ WSPÓLNOCIE.

Już cieszymy się na dalszą współpracę z naszym włoskim przyjacielem,  który tym razem obiecał nam relikwie z domku Matki Bożej w Nazarecie.
Z nadzieją oczekujemy Bożych plonów podejmowanych wspólnie działań.