WYDARZENIA

V PIELGRZYMKA SCHOLI I MNISTRANTÓW DO SANKTUARIÓW PODLASIA 24 i 25 sierpnia 2021 r.

    Przez dwa sierpniowe dni pod przewodnictwem ks. Proboszcza Marka pielgrzymowaliśmy po Podlasiu ze scholą i ministrantami naszej parafii. Nasze szeregi zasilili również pielgrzymi z Gdańska  i Żeszczynki, za co jesteśmy im i Panu Bogu szczególnie wdzięczni. Obecny wśród nas był również, pochodzący z naszej parafii, kleryk Karol. Rytm naszego pielgrzymowania wyznaczała modlitwa, codzienna Eucharystia oraz wspólny śpiew. Był to czas radości, ale też wielu poruszających doświadczeń.

Rozpoczęliśmy od MSZY ŚWIĘTEJ w SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ BOLESNEJ W ŚWIĘTEJ WODZIE. Po odwiedzeniu CUDOWNEGO ŹRÓDŁA, spędziliśmy czas w KAPLICY RADOŚCI. Jest to szczególne miejsce na terenie sanktuarium, gdzie znajduje się bardzo rozbudowany plac zabaw dla dzieci i wszystkich lubiących ruch na świeżym powietrzu. Następnie NA KALWARII wokół kościoła ODPRAWILIŚMY DROGĘ KRZYŻOWĄ w intencji naszych rodzin. Symbolem przywiezionych przez nas intencji są pozostawiony w Świętej Wodzie KAMIEŃ INTENCYJNY, który ma posłużyć do dalszej rozbudowy sanktuarium oraz KRZYŻ, który został umieszczony przy figurze św. Józefa na wznoszącej się nad okolicą GÓRZE KRZYŻY.

       Część naszego pielgrzymkowego szlaku prowadzącą z AUGUSTOWA do STUDZIENICZNEJ przemierzyliśmy statkiem, podziwiając zabytkowy Kanał Augustowski oraz otaczająca nas przyrodę.  Po chwili modlitwy w kościele na wyspie, który odwiedzał w czasie swoich wypraw kajakowych oraz jednej z pielgrzymek OJCIEC ŚWIETY JAN PAWEŁ II, udaliśmy się w dalszą drogę do SANKTUARIUM MARYJNEGO W RÓŻANYMSTOKU.

            Tam modliliśmy się przed cudownym obrazem Matki Bożej oraz spędziliśmy wieczór przy ognisku chwaląc Pana Boga modlitwą, śpiewem i tańcem.

            Ważnym dla nas miejscem było SANKTUARIUM NAJŚWIETSZEGO SAKRAMENTU W SOKÓŁCE, które postawiliśmy sobie za główny cel naszej pielgrzymki. Obejrzeliśmy film dokumentujący badania przeprowadzone, aby potwierdzić autentyczność cudu eucharystycznego, który miał tam miejsce w 2008 r. Z wielkim przejęciem adorowaliśmy  ŻYWE CIAŁO PANA JEZUSA obecne pośród nas. Jak podsumowali to nasi najmłodsi: „Byliśmy w miejscu cudu i jeszcze widzieliśmy Go na własne oczy!”

Wielkim przeżyciem była dla wszystkich pielgrzymów MSZA ŚWIĘTA W SOKÓLSKIM SANKTUARIUM. Szczególnie uroczyście wybrzmiały tam słowa naszego hymnu pielgrzymkowego:

Jestem tu by wielbić ,by oddawać chwałę

jestem tu by wyznać to mój Bóg

dobry i łaskawy cały tak wspaniały

ponad wszystko cenny dla mnie jest.

 W drodze powrotnej odwiedziliśmy jeszcze BIAŁYSTOK.

KORONKĄ DO MIŁOSIERDZIA BOŻEGO modliliśmy się w SANKTUARIUM BOŻEGO MIŁOSIERDZIA, gdzie złożone są doczesne szczątki spowiednika  św. s. Faustyny, bł. Ks. Michała Sopoćki.

            Nasze pielgrzymowanie zakończyliśmy krótkim spacerem po zabytkowej części miasta z wizytą w pięknych ogrodach Pałacu Branickich i białostockiej katedrze.

            Tegoroczna pielgrzymka dzieci i młodzieży odbyła się pod hasłem POWRÓĆMY NA EUCHARYSTIĘ. Za szczególnego patrona wybraliśmy sobie ogłoszonego błogosławionym w ubiegłym roku, włoskiego nastolatka CARLO ACUTISA, nazywanego pierwszym świętym Internetu. Przemierzając kolejne punkty naszego pielgrzymkowego szlaku poznawaliśmy jego niezwykłe życie. Szczególnie w pamięci utkwiły nam dwie myśli:

EUCHARYSTIA JEST MOJĄ AUTOSTRADĄ DO NIEBA

oraz

PO NAJŚWIĘTSZEJ EUCHARYSTII RÓŻANIEC JEST NAJPOTĘŻNIEJSZĄ BRONIĄ  DO WALKI Z DIABŁEM.

            Mamy nadzieję że właśnie umiłowanie Eucharystii i modlitwy różańcowej będzie najważniejszym owocem naszego wspólnego pielgrzymowania.
A w naszej pamięci pozostanie to, że Internet może być życiodajnym terenem, jeśli tylko pozwoli się w nim działać Bogu.

PIELGRZYMI